Wiadomości

NIE dla demoralizacji - spotkanie edukacyjne z młodzieżą

Data publikacji 03.10.2017

Czym jest demoralizacja, jakie konsekwencje prawne i faktyczne grożą nieletnim naruszającym społeczne normy. Czy brak reakcji na przemoc wśród rówieśników jest powszechnie akceptowalna? O tym oraz kilku innych, ważnych dla młodzieży sprawach rozmawiał sierż. Michał Kurowski z Zespołu ds. Profilaktyki mikołowskiej komendy. Dziś odwiedził uczniów SP nr 6 w Mikołowie - Borowej Wsi.

W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych stróże prawa z mikołowskiej komendy realizują spotkania w szkołach powiatu skierowane do osób nieletnich. Tematem przewodnim spotkań jest przekazywanie wiedzy młodym, którzy niebawem staną się osobami dorosłymi, na temat odpowiedzialności prawnej za popełniane czyny zabronione. Niejednokrotnie okazuje się, że młodzież nie jest do końca świadoma ciążących na niej obowiązków i często czuje się bezkarna wobec prawa, wiedząc, że nie ma ukończonych 18 lat. Tymczasem okazuje się, że każdy czyn ma swoje konsekwencje i często oddźwięk, zwłaszcza tych niewłaściwych poczynań, może odbić się szerokim echem w życiu dorosłym.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się z grupą 13-latków ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mikołowie - Borowej Wsi przy ul. Gliwickiej 299. Poprowadził je sierż. Michał Kurowski z Wydziału Prewencji KPP Mikołów.

Młodzież dowiedziała się m.in. co oznacza termin osoba „nieletnia” w świetle przepisów Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, jak postępuje się z osobami nieletnimi, które zagrożone są demoralizacją, bądź weszły w konflikt z prawem. Uczniowie dowiedzieli się, również jakie zagrożenia niesie ze sobą świat Internetu i które zachowania są najczęstszymi przejawami cyberprzestępczości wśród osób młodych. Policjant poruszył również temat narkotyków. Przedstawiono aspekty prawne posiadania, rozprowadzania i handlu substancjami zabronionymi.

 

Fot. KPP Mikołów

 

  • sierż. Michał Kurowski z uczniami klasy VII