Wiadomości

Niesprawne pojazdy w ruchu - Policja zatrzymała dowody rejestracyjne

Data publikacji 13.07.2017

Mundurowi z Mikołowa tylko w ciągu ubiegłej doby zatrzymali 4 dowody rejestracyjne. Powód? Brak aktualnych badań technicznych pojazdów lub uszkodzenia reflektorów. W takiej sytuacji polskie prawo nie przewiduje kar finansowych. WAŻNE: Pokwitowanie wydane wówczas przez policjanta nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – nie powinno się go stosować w innych celach, niż doprowadzenie pojazdu do stacji kontroli pojazdów. Sprawny samochód, to jeden z elementów bezpiecznej jazdy!

Wczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali cztery dowody rejetracyjne. W dwóch przypadkach pojazdy nie posiadały aktualnych badań technicznych, w dwóch kolejnych reflektory samochodu pozostawiały wiele do życzenia. Dodatkowo z jednego z pojazdów wystawały ostre elementy karoserii.

Przegląd stanu technicznego i jego potwierdzenie w dowodzie rejestracyjnym może ochronić Cię przed wypadkiem, w wyniku którego nie tylko Ty, ale także Twoi pasażerowie mogliby odnieść poważne obrażenia ciała.

W przypadku kontroli policyjnej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie auta na badania techniczne, które powinno się wykonać w ciągu 7 dni. Dokument, który otrzyma się od funkcjonariusza, nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – wydawany jest wyłącznie, aby móc dojechać do najbliższej stacji kontroli. W tym wypadku konieczna będzie wizyta w jednej z okręgowych stacji kontroli pojazdów.

Po tego typu badaniach kontrolnych wydawane jest odpowiednie zaświadczenie, ważne 30 dni.  Można ł z nim jeździć bez dowodu rejestracyjnego, ale koniecznie także z pokwitowaniem które kierowca dostał od policji.  Następnie trzeba udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce rejestracji, gdzie po okazaniu zaświadczenia z badania technicznego, wydany zostanie dowód rejestracyjny.