Kontrolujemy autokary - INNE - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Kontrolujemy autokary

Wiosna i lato to okres zorganizowanych wyjazdów na wycieczki szkolne, kolonie, różnego rodzaju obozy i zgrupowania. Każdy z uczestników wyjazdu powinien bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Aby tak się stało, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego mikołowskiej komendy wczoraj i dziś prowadzili kontrole autobusów, które wiozły dzieci na zieloną szkołę. W sumie skontrolowano 7 autokarów.

Przed zaplanowaną wycieczką autokarową bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego oraz przygotowania pojazdu i kierowcy do podróży. W ostatnim czasie kontrole takie codziennie prowadzą policjanci z mikołowskiej drogówki. Tylko wczoraj i dzisiaj rano mundurowi skontrolowali 7 autokarów.
W Mikołowie do prowadzenia tego typu kontroli służy parking obok stacji diagnostycznej  przy ulicy Jasnej 1-5, gdzie policjanci z drogówki sprawdzą każdy autokar, którego wyjazd zgłoszą nam organizatorzy wycieczki.
Policjanci sprawdzali pojazdy pod względem sprawności technicznej i odpowiedniego wyposażenia, ale niemniej ważne jest sprawdzenie przygotowania kierowcy do przewozu osób. To czy jest trzeźwy, czy ma aktualne zaświadczenie przeprowadzenia badań lekarskich oraz, czy zarejestrowany na tachografie jego czas pracy nie został przekroczony. Tak dzisiaj, jak i podczas prowadzonych w ostatnich dniach kontroli nie ujawniono, by któryś z pojazdów miał usterki niepozwalające na bezpieczną podróż lub, by któryś z szoferów nie był odpowiednio do niej przygotowany.

Warto zadbać o taką kontrolę, pamiętając, że potrzebny do jej przeprowadzenia czas, to około 45 minut, więc przed odjazdem z miejsca zbiórki wycieczkowiczów, przyjazd autokaru na miejsce kontroli trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej. Policjanci proszą organizatorów o zgłaszanie potrzeby kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej kilka dni wcześniej.

Przypominamy, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru, wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. W tym celu prosimy o kontakt z sekreatariatem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie pod numerem telefonu: 32/ 7377 290. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.