Apele policji

Mundurowi apelują przeciwko dopalaczom i narkotykom

Substancje psychoaktywne stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, a ich zażywanie powoduje także wiele negatywnych skutków społecznych. Wielkim problemem są w ostatnim czasie środki potocznie zwane dopalaczami, które mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci. Policjanci apelują o rozsądek! Dopalacze i narkotyki zabijają!

Zagrożenie potęguje fakt, że tzw. dopalacze, są to często nowe, nieznane środki, dotychczas nie wymienione na liście substancji zabronionych przepisami prawa, stanowiącej załącznik do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. Należy pamiętać, że to co nie jest nielegalne, nie zawsze jest bezpieczne. Zażywanie jakichkolwiek substancji w celu odurzenia, często niezgodnie z ich przeznaczeniem, stanowi śmiercionośną pułapkę dla człowieka. Substancje niewiadomego pochodzenia są o tyle groźne, że często nie jest znany ich dokładnych skład, skutki działania, interakcje z innymi lekami czy np. z alkoholem. Każdy organizm indywidualnie reaguje na określony specyfik, w związku z tym nawet mała dawka może okazać się śmiertelną trucizną. O groźnym działaniu dopalaczy przekonało się początkiem lutego 3 mieszkańców powiatu mikołowskiego. Dwóch mężczyzn w wieku około 30-lat trafiło do szpitala, a 40-letni mieszkaniec Mikołowa zmarł po zażyciu pewnego białego proszku. Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że skład zabezpieczonej przy zmarłym mężczyźnie substancji, to nowy rodzaj dopalacza. Był to środek dotychczas nie wpisany na listę substancji zabronionych stanowiących załącznik do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. O tych przypadkach oraz wynikach badań powiadomiono Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Policjanci przestrzegają wszystkie osoby przed zażywaniem w celu odurzenia jakikolwiek substancji psychoaktywnych m.in. dopalaczy i narkotyków. Ich działanie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia oraz śmierci. Jeden nieodpowiedzialny krok może zaważyć na całym naszym życiu. Powiedz: „NIE” dopalaczom i narkotykom!