Jak się uchronić przed włamaniami? - Apele policji - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Apele policji

Jak się uchronić przed włamaniami?

Zima to okres sprzyjający włamywaczom. Szybko zapadający zmrok, wyjazdy na święta oraz ferie, rzadko odwiedzane altanki działkowe, to czynniki sprzyjające włamaniom w tym czasie. Mikołowska Policja apeluje o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy przypadki włamań do domów, garaży, piwnic oraz altanek działkowych. Do zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych. Włamywacze wykorzystują nieuwagę właścicieli, ich nieobecność lub sprzyjające włamaniom okoliczności takie jak pogoda lub słabe zabezpieczenie pomieszczeń. Najczęściej łupem złodziei pada gotówka, biżuteria, laptopy, narzędzia i urządzenia budowlane oraz inny sprzęt w tym rowery.
W celu zapobieżenia kolejnym tego typu zdarzeniom zwracamy się do mieszkańców naszego powiatu z apelem. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych. Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na osoby obce przebywające w określonym rejonie bez konkretnego celu i prowadzące obserwację. Dotyczy to również samochodów nie należących do okolicznych mieszkańców, a zaparkowanych lub przejeżdżających wolno w pobliżu posesji.

Pamiętajmy:

Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Miejsce, gdzie zgromadzony jest cały dorobek naszego życia jest łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować.
Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”! Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
-wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe,
-zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze, warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek
wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.


Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców powiatu można kierować nawet anonimowo pod numery telefonów 997, 112 i 32 – 73 – 77 – 255.

PAMIĘTAJMY:
Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka! "Nie reagujesz? - Akceptujesz."