Nie stwarzaj okazji, nie daj się okraść... - Apele policji - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Apele policji

Nie stwarzaj okazji, nie daj się okraść...

Mikołowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed złodziejami. Niemalże każdego dnia policjanci przyjmują zgłoszenia dotyczące przestępczej działalności amatorów cudzego mienia. Wielu kradzieży można by uniknąć, gdyby nie nieostrożność i brak rozwagi samych okradzionych...

Jak wynika z analiz zdarzeń kryminalnych do znacznej części kradzieży przyczynia się niewłaściwa postawa samych pokrzywdzonych. Przykładem tego może być sytuacja, która wydarzyła się w piątek na ul. Cmentarnej w Mikołowie. 33-letnia mieszkanka Łazisk Górnych wyszła na chwilę z samochodu zostawiając w środku torebkę. Okazję wykorzystał złodziej, który „skusił się” na łatwy łup. Amator cudzego mienia wybił szybę w fordzie modeno, po czym ukradł torbę z całą zawartością. Kobieta w jednej chwili straciła dokumenty, pieniądze i karty płatnicze. Kłopotów można było uniknąć. Warto pamiętać o rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Parkując samochody w różnych miejscach trzeba pamiętać o zamknięciu drzwi i szyb, czy zabraniu z zasięgu wzroku wartościowych przedmiotów, które stanowią okazję dla złodzieja.

- Kiedy w supermarketach, na targowiskach czy w autobusach panuje tłok, złodzieje zbierają prawdziwe żniwo. Nie przypadkowo ofiarami kieszonkowców bywają osoby, które często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Łupem amatorów cudzego mienia padają torebki pozostawione bez nadzoru, na przykład w sklepowym wózku, portfele z tylnych kieszeni spodni, otwartych torebek, czy plecaków zawieszonych na plecach, a także telefony komórkowe, dokumenty, czy klucze do samochodu schowane w zewnętrznych kieszeniach ubrań. Zdarza się, że zanim okradzeni zorientują się, złodziej za pomocą skradzionej karty bankomatowej ograbi już konto

Ostrzegamy i apelujemy – nie dajmy się okraść! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych.