Wiadomości

Pamiętaj aby w pojazdach nie zostawiać dzieci i zwierząt nawet na chwilę

Data publikacji 12.08.2020

Upały dają się we znaki. Od kilkunastu dni słupki termometrów pną się w górę. Mikołowska policja apeluje więc, szczególnie do osób dorosłych: nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie tylko chwilę, nie zostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojeździe. Taka troska powinna dotyczyć zarówno dzieci, osób starszych jak i zwierząt.

Wysokie temperatury, w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni, są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie - nawet na chwilę - dzieci, osób starszych ani naszych czworonożnych pupili. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, zagrożenie dla życia i zdrowia pozostawionego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających, wydostanie ich z pojazdu – włącznie z wybiciem szyb.