O krok od tragedii. Samochód uderzył w pieszych - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

O krok od tragedii. Samochód uderzył w pieszych

Data publikacji 10.08.2020

O wyjątkowym szczęściu może mówić 35-letnia mieszkanka Mikołowa, która w miniony piątek wczesnym wieczorem przechodziła wraz z trójką swoich dzieci przez jedno z przejść dla pieszych na krajowej "wiślance". Jadąca oplem kobieta zatrzymała się co prawda, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, jednak jadący za nią kierowca bmw już tego nie zrobił i uderzył w tył jej samochodu, który siłą odrzutu wjechał w przechodzącą przez pasy rodzinę.

Zdarzenie miało miejsce około godziny 18:30, na DK 81 w Mikołowie, na oznakowanym przejściu dla pieszych w kierunku Katowic. Według ustaleń policjantów, kierująca oplem 31-letnia mieszkanka Katowic jadąc lewym pasem ruchu zatrzymała się, aby ustąpić pierwszeństwa kobiecie z dziećmi. Pojazd jadący po prawej stronie również się zatrzymał. Gdy piesi weszli na przejście, jadący bmw 71-letni łaziszczanin, najechał na tył opla, który siłą odrzutu uderzył w pieszych.

Poszkodowane w zdarzeniu dzieci mikołowianki w wieku 2, 4 i 5 lat z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala. Opieki medycznej wymagał także 45-letni pasażer opla oraz jego 8-letni syn. Według informacji przekazanych przez lekarzy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kierujący pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu byli trzeźwi, a sprawcy wypadku zatrzymano prawo jazdy. Utrudnienia w ruchu trwały do godziny 20:50. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi mikołowski wydział prewencji.

Rozsądek, przewidywanie, zwalnianie przed przejściami, zatrzymywanie się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu – tymi zasadami powinien kierować się ostrożny kierowca. Na drodze musi  panować szacunek do wszystkich uczestników ruchu, a szczególnie kierowców dla pieszych, bo to właśnie oni najczęściej odnoszą poważne obrażenia, a nawet giną w zdarzeniach drogowych.

Celem policyjnego apelu, w oparciu o wskazany przykład, jest wyłącznie pobudzenie - nie tylko myślenia, ale też wyobraźni każdego uczestnika ruchu drogowego, że następstwem niewłaściwego zachowania na drodze, może być nie tylko  doznanie obrażeń zdrowotnych, ale też śmierć człowieka. Dlatego i kierowcy i piesi w rejonie przejść, powinni wzmóc czujność jeszcze bardziej.

Policjanci apelują o ostrożną jazdę do kierowców. Przypominają również pieszym, aby pamiętali o zachowaniu ostrożności przechodząc przez jezdnię, także w miejscach oznaczonych.

  • na zdjęciu: uszkodzony samochód marki bmw na DK 81 w Mikołowie
  • na zdjęciu: uszkodzony samochód marki opel na DK 81 w Mikołowie, zdarzenie z dnia 07.08.2020 r.
  • na zdjęciu: droga krajowa nr 81 w Mikołowie po zdarzeniu drogowym z udziałem pieszych
  • na zdjęciu: uszkodzony samochód marki opel, który brał udział w zdarzeniu drogowym w Mikołowie na DK 81
  • na zdjęciu: jeden z pasów DK 81 w kierunku na Katowice, samochody po zderzeniu z udziałem pieszych
  • na zdjęciu: przejście dla pieszych po zdarzeniu drogowym,  Mikołów, DK 81, 07.08.2020 r.