Wiadomości

Uwaga! Ponad 30 tysięcy złotych padło łupem oszusta!

Data publikacji 07.11.2019

Tym razem sprawca zadziałał metodą "na policjanta". Udało mu się pozyskać ponad 30.000 złotych. Pokrzywdzona była przekonana, że telefoniczną rozmowę prowadzi z funkcjonariuszem policji i przelała na wskazane konto sporą sumę pieniędzy. Mundurowi z Mikołowa apelują do mieszkańców powiatu o czujność i rozwagę!

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 15.00. Na telefon stacjonarny działającej na terenie Mikołowa firmy  zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz policji, który rozpracowuje grupę hakerów. W trakcie rozmowy z właścicielką, polecił jej przelać na wskazane konto bankowe ponad 30 tysięcy złotych. W ten oto sposób 50-latka straciła pokażną sumę pieniędzy. Kryminalni z Mikołowa prowadzą postępowanie w tej sprawie w celu ustalenia i zatrzymania sprawcy.

Na czym polega metoda "na policjanta"?

Zwykle oszust przekonuje swojego rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców, w tym przypadku działających w sieci. W rzeczywistości to on jest przestępcą, nie mającym nic wspólnego z policją. Jedynym jego celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policjanci w dalszym ciągu apelują więc o wyjątkową czujność i rozwagę w takiego typu przypadkach!