Mikołowska policja apeluje o rozwagę na drodze - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Mikołowska policja apeluje o rozwagę na drodze

Data publikacji 06.11.2019

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienność pogodowa wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Mikołowscy policjanci APELUJĄ o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Wczoraj wieczorem w Ornontowicach doszło do groźnie wyglądającej kolizji.

Wczoraj po godzinie 21.00 w Ornontowicach na ulicy Zwycięstwa kierująca osobowym volkswagenem jadąc w stronę Orzesza, nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego utraciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożną latarnię oraz ogrodzenie posesji. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

Pogoda, która w ciągu dnia potrafi zmienić się kilkukrotnie sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego mikołowscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Przypominamy, że nawierzchnia drogi połączona z opadami atmosferycznymi i leżącymi na drogach liśćmi wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad pojazdem. W związku z tym wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Okres ten jest również niebezpieczny dla kierujących motocyklami i skuterami, którzy coraz częściej korzystają ze swoich pojazdów do późnej jesieni, a nawet przez cały rok. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepność opon i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

 

wykorzystano materiały KGP