Spotkanie z członkami klubu "Senior+" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Spotkanie z członkami klubu "Senior+"

Data publikacji 04.10.2019

Okres jesienno – zimowy to czas największego zagrożenia dla pieszych na drodze. Mundurowi z Mikołowa prowadzą cykliczne spotkania, w czasie których uświadamiają swoich słuchaczy o konieczności zadbania o własne bezpieczeństwo. Wczoraj w Orzeszu - Jaśkowicach, na spotkaniu członków klubu "Senior+" stróże prawa zachęcali do noszenia odblasków, uświadamiali jak ważne jest zaakcentowanie swojej obecności na drodze oraz rozsądne korzystanie z przejść dla pieszych.

1 października miał miejsce Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Między innymi w ramach tej akcji, mundurowi z mikołowskiej komendy: sierż.szt. Artur Ceran oraz st.sierż. Adam Jakubczyk spotkali się wczoraj w seniorami z Orzesza, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w klubie "Senior+" przy ulicy Fabrycznej. Omówili mechanizm działania tych małych, praktycznych gadżetów oraz stopnia ich wpływu na widoczność pieszego na drodze. Zachęcali także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala na rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się także starsze osoby.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego. Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: używajmy elementów odblaskowych zarówno w obszarze niezabudowanym, jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień ( tekst: BRD KGP)