Nie wypalaj traw! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Nie wypalaj traw!

Data publikacji 05.04.2019

Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Powodem jest wypalanie suchych traw i pozostałości roślinności po zimie. Takie praktyki z całą pewnością nie służą przyrodzie, a wręcz stanowią dla niej katastrofę naturalną. Strażacy i policjanci apelują o niewypalanie traw.

Jak co roku o tej porze wypalanie traw stanowi duży problem. Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nie ma nic bardziej mylnego! Pożary traw niszczą faunę i florę, ziemia wyjaławia się a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h, a często sile ognia pomaga wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie przez takie działanie ludzie tracą cały dobytek swojego życia.

Apelujemy do wszystkich osób noszących się z zamiarem wiosennego wypalania traw, ab zaniechały tego zwyczaju. Więcej na temat bezcelowości wypalania traw można przeczytać TUTAJ.

Informujemy również, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!