Bezpieczeństwo Pieszych 2017

Podsumowanie Działań "Kontrola Drogowa Pieszy"

Wczoraj na terenie naszego powiatu policjanci kolejny już raz przeprowadzili działania "Kontrola drogowa – piesi”. Celem akcji jest troska o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w szczególności pieszych. Policjanci mieli za zadanie reagować na popełniane przez pieszych wykroczenia, a także im zapobiegać.

Wczoraj po raz kolejny mikołowscy mundurowi przeprowadzili działania "Kontrola drogowa–  piesi”. Od 6.00-22.00 na ulicach powiatu najbardziej uczęszczanych przez pieszych policjanci drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich celem jest reakcja i zapobieganie popełnianiu wykroczeń przez przechodniów, a także kontrolowanie kierowców samochodów naruszających prawa pieszych. Funkcjonariusze podczas licznych kontroli uświadamiali uczestnikom ruchu, jak istotne jest bezpieczeństwo pieszych, aby jak najskuteczniej ograniczyć liczbę tragicznych zdarzeń drogowych z ich udziałem.

W akcji wzięło udział 5 mundurowych. Policjanci odnotowali w sumie 29 przypadków popełnionych wykroczeń przez  użytkowników dróg ( zarówno pieszych jak i kierujących). Stróże prawai zwracali uwagę osobom, jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze oraz korzystanie z przejść dla pieszych i noszenie odblasków. Liczba mandatów karnych nałożonych na pieszych to 14, zastosowano 2 pouczenia.  Najczęściej popełnianym wykroczeniem okazało się przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Mundurowi kontrolowali także kierowców, którzy popełniali wykroczenia związane z naruszeniem przepisów o zachowaniu wobec pieszych. Wykroczeń popełnianych przez kierujących mundurowi ujawnili 13. Kierowcom podkreślano, jak ważne jest, by ostrożnie poruszali się po drogach uważając na przechodniów.