Chcieli ukraść Twoje auto. Jak się zachować? - Porady - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Chcieli ukraść Twoje auto. Jak się zachować?

W ostatnim czasie na obszarze powiatu mikołowskiego doszło do kilku usiłowań kradzieży samochodów. Z różnych przyczyny złodziejom nie udało się odjechać skradzionym autem. Niestety postawa pokrzywdzonych bezpośrednio po zdarzeniu, często utrudnia policjantom namierzenie sprawców. Jak należy się zachować w takiej sytuacji?

Od początku roku na obszarze powiatu mikołowskiego odnotowano 16  przypadków kradzieży oraz usiłowań kradzieży pojazdów. Wielokrotnie już apelowaliśmy do mieszkańców o czujność, odpowiednie zabezpieczenie pojazdów oraz zdrowy rozsądek w sytuacji, gdy padniemy ofiarą przestępstwa. W kilku przypadkach prób kradzieży aut w naszym powiecie, złodziejom z różnych przyczyny nie udało się odjechać skradzionym łupem. Często zostają spłoszeni lub napotykają trudności techniczne. O ile w sytuacji kradzieży, bardzo ważny jest czas zawiadomienia policji oraz czujność (warto przypomnieć sobie, czy ktoś nie obserwował naszego dobytku), tak w przypadku usiłowań kradzieży postępowanie pokrzywdzonych bezpośrednio po zdarzeniu jest bardzo istotne. Niestety ich postawa często nieświadomie utrudnia policjantom czynności wykrywacze. Jak należy się zachować w takiej sytuacji?

Dzisiaj w nocy w Orzeszu miało miejsce kolejne usiłowanie kradzieży samochodu mercedes C200. Złodziejska szajka została spłoszona przez właściciela, gdy wypychali auto z garażu. W takiej sytuacji należy od razu zadzwonić na policję, oraz zapamiętać jak najwięcej szczegółów (ubiór, samochód jakim sprawcy odjechali, lub kierunek, w którym uciekli). Bardzo istotne jest, aby pokrzywdzeni nie zacierali śladów i zostawili pojazd w takim stanie, w jakim pozostawili go złodzieje. Nie należy wsiadać do środka, zmieniać położenia rzeczy, oraz zbędnie dotykać samochodu do czasu przyjazdu policji. Jest to miejsce popełnienia przestępstwa, w którym sprawcy mogli pozostawić wiele śladów kryminalistycznych. Za każdym razem warto o tym pamiętać i zachować daleko idący rozsądek.