Reaguj na przemoc, sam nie krzywdź innych - Apele policji - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Apele policji

Reaguj na przemoc, sam nie krzywdź innych

Reakcja na przemoc sprawia, że oprawcy nie pozostaną bezkarni. Ograny ścigania podejmują niezbędne kroki by pomóc osobom dotkniętym przemocą zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Dzięki działaniom policjantów pokrzywdzeni coraz rzadziej boją się mówić o problemach w swoim domu i przeciwstawiają się agresji. Reagują także sąsiedzi i bliscy, ponieważ nie potrafią obojętnie przyglądać się tragedii. Nie bądźcie obojętni i Wy. Należy wspomnieć, że każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na pomoc i wsparcie policjantów. Mundurowi z dużą troską podchodzą do Państwa problemów z przemocą domową. W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskiej karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się wówczas mowa o przestępstwie znęcania się. Należy zwrócić uwagę, że jest ono ścigane z urzędu, zatem każda potwierdzona informacja o przemocy powoduje wszczęcie określonych działań. Co ważne jakakolwiek wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje funkcjonariuszom, że komuś dzieje się krzywda. W tematyce dotyczącej znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą niekoniecznie jest członek rodziny. Jest nią np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Jak widać sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne jak np. dozór policyjny, zakaz zbliżania się, nakaz opuszczenia mieszkania, a nawet areszt.


Kilka dni temu pisaliśmy na naszej stronie internetowej o tym, jak mężczyzna znęcał się nad konkubiną. Sprawca został zatrzymany i oczekuje na rozprawę sądową. Prokurator zadecydował, by mężczyznę objąć dozorem policyjnym. Ponadto nakazał oprawcy opuścić mieszkanie i zakazał zbliżać się do konkubiny.
W sobotę policjanci z Mikołowa również brali udział w interwencji, gdzie awanturował się pijany mąż. Mundurowi ustalili, że 48-letni mężczyzna od dłuższego czasu znęcał się nad 49-letnią żoną psychicznie i fizycznie. W rodzinie prowadzona była też procedura „Niebieskiej karty”. Podobnie jak w poprzednim, także i w tym przypadku organy ścigania podjęły niezbędne kroki by oprawca został ukarany. Mężczyzna wczoraj usłyszał zarzut znęcania się i został tymczasowo aresztowany. Za popełnienie tego przestępstwa sąd może skazać go nawet na 5 lat więzienia. Wczoraj Orzescy policjanci zatrzymali pijanego 41-latka, który pobił żonę. Mężczyzna uderzał jej głową o wannę i próbował dusić. Kobieta trafiła na badania do szpitala, a jej oprawcę zatrzymali mundurowi. Śledczy ustalili, że mieszkaniec Orzesza znęcał się nad żoną fizycznie i psychicznie od 3 lat. Policjanci prowadzą niezbędne czynności w tej sprawie.
Wobec wspomnianych oprawców zostały podjęte kroki prawne mające na celu pomoc ofiarom przemocy.