Akcja "Bezpieczna droga do szkoły 2019" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły 2019"

Data publikacji 31.08.2019

Jak co roku pod koniec sierpnia i początkiem września policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi prowadzą akcję pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Te prewencyjne działania związane są podniesieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży rozpoczynających rok szkolny.

  • Pierwszy etap działań w ramach tej akcji polegał na sprawdzeniu stanu i prawidłowości oznakowania dróg i przejść dla pieszych w pobliżu szkół. Natomiast od 2 września br. policjanci codziennie w wyznaczonych godzinach będą pełnić służby w pobliżu szkół tak aby pomagać uczniom w bezpiecznym dotarciu do szkoły. Będą również kontrolować prędkość pojazdów przypominając kierowcom, że w dużej mierze od nich zależy czy dziecko bezpiecznie dotrze do szkoły czy do domu. Kierowca widząc dziecko przed przejściem dla pieszych powinien zatrzymać się, aby umożliwić mu bezpieczne przejście przez ulicę. Trzecim etapem działań w ramach w/w akcji będzie przeprowadzenie prelekcji dla wszystkich uczniów klas I szkół podstawowych o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • Ważną rolę do spełnienia mają również rodzice. Dbając o bezpieczeństwo swojego dziecka, rozpoczynającego naukę powinni omówić z dzieckiem jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, pokazać mu najbezpieczniejszą trasę do szkoły i sposób jej pokonania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejścia dla pieszych. Ponadto, aby zwiększyć bezpieczeństwo małego pieszego rodzic powinien ubranie i plecak wyposażyć w elementy odblaskowe.
  • Apelujemy także do rodziców odwożących dzieci do szkoł, aby respektowali obowiązujące w zakresie postoju i parkowania pojazdów przepisy -  aby nie utrudniać ruchu innych kierujących oraz pieszych przy placówkach szkolnych.