Małżeństwo potrącone na pasach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Małżeństwo potrącone na pasach

Data publikacji 27.08.2019

Do z pozoru groźnego zdarzenia doszło wczoraj późnym popołudniem na jednym z oznakowanych przejść dla pieszych w Łaziskach Górnych. Starsze małżeństwo przechodząc przez jezdnię zostało potrącone przez nadjeżdżający samochód. Na szczęście wszystko zakończyło się pozytywnie, poszkodowani w kolizji małżonkowie tego samego wieczoru wrócili do domu. Policja cały czas apeluje o wzmożoną czujność w rejonie przejść dla pieszych oraz wyjątkową uwagę wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Kolizja miała miejsca około godziny 17.00 na ulicy Wyrskiej, tuż przy jednym z dyskontów handlowych. Kierująca citroenem, 59-letnia kobieta, jadąc w kierunku Łazisk Górnych, na oznakowanym przejściu dla pieszych, nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo poruszającym się po nim pieszym i doprowadziła do zderzenia.

Poszkodowani w kolizji łaziszczanie: 79-letni mężczyzna oraz 69-letnia kobieta trafili do mikołowskiego szpitala, jednak ich życiu i zdrowi nie zagrażało niebezpieczeństwo. Po przeprowadzonych badaniach małżeństo wróciło do domu.

Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Kierującej citroenem zatrzymano prawo jazdy.

 

Pomimo wielu akcji informacyjnych i działań edukacyjno-profilaktycznych prowadzonych m.in. przez policję, duża część kierujących nie przestrzega elementarnych podstaw bezpieczeństwa w tym zakresie.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu ( na podstawie: Biuro Ruchu Drogowego KGP)