Wiadomości

"Warsztaty bezpieczeństwa" i pierwsza pomoc dla rodziców

Data publikacji 20.04.2018

W Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, odbyła się wczoraj kolejna, już druga edycja "Warsztatów Bezpieczeństwa". Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu osoba zachłyśnie się pokarmem. Co w przypadku, gdy osobą potrzebującą pierwszej pomocy jest małe dziecko - takie porady uzyskali mikołowianie, którzy odwiedzili wczoraj mikołowski MDK. W roli instruktorów wystąpili policjanci, którym temat ratownictwa medycznego jest znany doskonale.

Niecodzienna "lekcja życia" odbyła się wczoraj o godzinie 17.00 w jednej z sal Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zajęcia pod nazwą "Warsztaty Bezpieczeństwa", których twórcą jest mikołowski profilaktyk, st. sierż. Artur Ceran, zoragnizowane zostały przy ścisłej współpracy Urzędu Miasta Mikołów z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Skierowane do rodziców, którzy żywo zainteresowani bezpieczeństwem swoich pociech, zdają sobie sprawę, że umiejętne udzielenie pierwszej pomocy małemu dziecku, może decydować o jego zdrowiu i życiu. Spotkanie rozpoczął Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, który powitał zgromadzonych uczestników, a później czynnie brał udział w całym przedsięwzięciu.

St. sierż. Grzegorz Mecner z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na co dzień zajmuje się szkoleniem policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jego przygoda z ratownictwem medycznym zaczęła się jednak znacznie wcześniej. Przed służbą w Policji udzielał medycznych czynności ratunkowych jako ratownik zespołów ratownictwa medycznego oraz członek specjalistycznego ambulansu neonatologicznego. Wczoraj uświadamiał młodych rodziców jak ważny jest spokój i opanowanie w sytuacji, gdy ich maleńkie dziecko będzie wymagało podjęcia natychmiastowych czynności związanych zagrożeniem życia np. na skutek zadławienia się pokarmem.

W pokazie towarzyszył mu również policjant z Mikołowa, post. Rafał Szaflarski, który z wykształcenia także jest ratownikiem medycznym. Posterunkowy Szaflarski wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności w codziennej służbie w Zespole Patrolowo - Interwencyjnym, a w trakcie "Warsztatów Bezpieczeństwa, dzielił się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.

Do dyspozycji uczestników byli także dzielnicowi z Mikołowa: kierownik zespołu, asp. szt. Ireneusz Bocheński oraz sierż.szt. Łukasz Basa. Mundurowi służyli wiedzą w zakresie spraw rodzinnych i opiekuńczych. Ich obecność na tego typu wydarzeniach to jeden z aspektów formuły pracy dzielnicowych "Dzielnicowy bliżej nas".

Część warsztatowa poprzedzona była prelekcją sierż. Adama Jakubczyka, który jako policjant miejscowej drogówki, dba o bezpieczeństwo mieszkańców Mikołowa jako użytkowników dróg. Mundurowy przedstawił stanowisko w kwestii sposobu przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Poruszył nie tylko kwestie obowiązujących w tym zakresie przespisów prawa, ale także uczulił rodziców, że rozsądek i rozwaga w ogromnym stopniu wpływają na komfort jazdy naszych milusińskich.

Serdecznie dziękujemy naszym współorganizatorom za zrealizowanie tego przedswięwzięcia, zaś obecnym z nami rodzicom i ich pociechom życzymy samych bezpiecznych i spokojnych dni.