Wiadomości

Mikołowscy policjanci ostrzegają! Oszuści znowu działają!

Data publikacji 13.12.2017

W bieżącym roku policjanci odebrali kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych z terenu powiatu mikołowskiego. Oszuści w ostatnim czasie podają się za policjantów lub policjantki i wmawiają seniorom, że zachodzi potrzeba nagłej wpłaty określonej sumy pieniędzy. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Wczoraj taki przypadek odnotowano w Łaziskach Górnych.

Do próby oszustwa doszło 12 grudnia br. około godziny 12.00 na terenie Łazisk Górnych . Na telefon stacjonarny 79-letniej łaziszczanki zadzwoniła kobieta podająca się za jej synową. Pod pretekstem problemów finansowych dotyczących jej męża (a więc syna seniorki), poinformowała, że trzeba wpłacić pieniądze, w przeciwnym razie syn starszej pani zostanie aresztowany. Następnie przekazała słuchawkę drugiej kobiecie, która podała się za policjantkę i  która potwierdziła słowa "synowej". Poinformowała, że potrzebne jest 56 tysięcy złotych. Starsza pani w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami, więc rozmowa telefoniczna bardzo szybko się zakończyła.

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. Działają na przykład w ten sposób, że najpierw do seniora dzwoni osoba, która podaje się za członka rodziny i mówi, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywa połączenie. Po chwili telefonuje mężczyzna, który przedstawia się jako funkcjonariusz policji czy też Centralnego Biura Śledczego. Podaje jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonuje rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki i pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu, które obserwuje rzekomo policja. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”. W rzeczywistości osoby dzwoniące są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Możliwe są też inne metody działania oszustów. W ostatnim czasie w kilku przypadkach mieszkańcy Śląska odebrali telefony, gdzie przestępcy podawali się za policjantów Centralnego Biura Śledczego prowadzących działania operacyjne mające zapobiec oszustwom. Przedstawiali się imieniem i nazwiskiem a także podawali numer legitymacji służbowej. Pytali o sumę zgromadzonych pieniędzy i mówili, że pieniądze na ich kontach są zagrożone. Oszuści próbują nakłonić rozmówcę do chwilowego przekazania gotówki, co rzekomo ma umożliwić złapanie prawdziwych przestępców.

Policja apeluje i radzi:

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.