W sieci przyj@źni - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

W sieci przyj@źni

Data publikacji 01.06.2017

Wśród wielu odbywających się ostatnio spotkań i debat policjanci mikołowskiej prewencji mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniu - Międzygimnazjalnej Debacie Młodzieży "Sieć przyj@źni" w Gimnazjum w Orzeszu-Zawadzie. Spotkanie było formą działalności PaT, na którym to mundurowi omówili zagrożenia w internecie. W ten właśnie sposób realizowano kampanię MSWiA pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeńswo".

Już od dwunastu lat młodzież gimnazjów orzeskich i gimnazjum w Ornontowicach spotyka się, żeby rozmawiać, dyskutować, wymieniać poglądy na istotne sprawy, które dotykają każdego z nas – dzieci, młodzież i dorosłych. Organizatorem ostatniego wydarzenia była pedagog Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu-Zawadzie i jednocześnie koordynator orzeszko-ornontowickiej grupy PaT pani Ilona Czardybon.

Tematem przewodnim debaty było bezpieczeństwo w sieci internetowej. Gość spotkania, Dariusz Pietrek ze Śląskiego Centrum Profilaktyki, rozmawiał z uczestnikami o uzależnieniach, w tym uzależnieniach behawioralnych i wskazywał na zagrożenia, jakie niesie za sobą bezrefleksyjne „przebywanie” w sieci”. Następnie z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie: asp.szt. Rafał Duda, st.sierż. Artur Ceran oraz miejscowy dzielnicowy mł.asp. Dawid Baron. Stróże prawa przedstawili młodzieży problem zagrożeń internetowych w kontekście prawnym.

Po warsztatach każda grupa wyznaczyła swoich dwóch przedstawicieli do udziału we właściwej debacie, czyli wymianie argumentów i uzasadnień potwierdzających prezentowane stanowisko – ZA lub PRZECIW Internetowi, komputerom, telefonom komórkowym. Prowadzona dyskusja była emocjonująca, każdy argument jednej ze stron był odrzucany przez kontrargumenty strony przeciwnej. Aktywnie do debaty włączyła się również publiczność. Nikt jednak nie był w stanie przekonać całkowicie drugiej strony do swoich racji.